V roce 1912 poprvé použil definici IQ německý psycholog William Stern. Jedná se o zkratku intelligence quotient, čili inteligenční kvocient, která se používá jako určitý odhad schopnosti uvažovat a přemýšlet. Původně IQ test udával poměr mezi mentálním a kalendářním (opravdovým) věkem jedince, násobeným stem.
V současnosti se ale nejvíce používá tzv. odchylkové neboli deviační IQ, u kterého se porovnává úroveň schopností jedince vzhledem k průměru populace v dané skupině.
Průměr v dané skupině je určen nejčastěji hodnotou 100. Přibližně 70% lidí má hodnotu IQ 85-115, 13% populace má IQ 115-130 a nad 130 už jen něco málo přes 2% obyvatel. Podobné rozdělení je i u nižších hodnot IQ. Jedinci, kteří dosáhnou 70 a méně bodů, spadají do kategorii mentální retardace.
Samotný mozek je se svými miliardami úzce propojených neuronů nejsložitějším orgánem v těle. Vědci se snaží pochopit všechny jeho záhady a každý nový výzkum dává nahlédnout nejen hlouběji do stavby tohoto orgánu, ale otevírá i nové cesty do budoucna. Mozek neboli cerebrum je organizačním a řídicím centrem nervové soustavy obratlovců. Z makroskopického hlediska je možné mozek rozdělit na několik částí – koncový mozek, střední mozek, mezimozek, mozeček a prodloužená mícha. Každá z částí obsahuje důležité struktury a je zodpovědná za různé funkce.
Mozek obratlovců vzniká z neuroektodermu, tedy podélného pruhu zárodečného listu, z nějž se vyvíjí nervová soustava. Během zárodečného vývoje se objevují postupně různé oddíly mozku, které sice každá samostatně plní určité úkoly, ale rovněž spolupracují i navzájem.
Dříve se předpokládalo, že intelektuální schopnosti jsou uloženy především v šedé kůře mozkové. Pozdeji ale vyšlo najevo, že muži mají ve srovnání s ženami, šedé hmoty v mozku přibližně šest a půl krát více. Rozdíly v testech inteligence však nějaký vliv nepotvrzují. Evoluce člověka tedy vytvořila dva odlišné typy mozku, přičemž oba jsou určeny ke stejnému inteligentnímu chování. Inteligence tedy nezávisí na jednotlivé struktuře mozku, nebo například na některý z jejích částí. Závisí na tom, jak efektivně informace mezi různými lokalitami mozku cestují.
Samotné testy měření IQ se neustále vyvíjejí a Vy si nyní na této stránce můžete vyzkoušet v současnosti jeden z nejpřesnějších!